Even complicated and confusing topics will be easily developed and covered if you request our help writing an essay. Place an order today!

MUST be original work. It will be verified.

Read the following and and answer should Steve recommend purchasing the pipe or making it?
Write a 2-paged maximum, double-spaced, 12-point font outlining your recommendation.


Terpend Corporation

Steve Rothel was purchasing manager for the mid-west division of the Terpend Corporation. Shortly before his company was to install an exhaust system in a new construction project, Steve was asked to compare fabricating the pipe with purchasing the pipe from an outside source.

Terpend Corporation, a mechanical and sheet metal contract, was founded over 50 years ago. Although it had a number of branches in North America, the majority of its metal fabrication work was performed in its Midwest facility. The company mission stressed quality workmanship, competitive pricing, and timely performance.

 

A LABORATORY EXHAUST SYSTEM

Terpend recently was awarded the bid to provide the HVAC system in a corporate headquarters building that housed a research laboratory. This was a complex project with many nonstandard features due to the specialized use of the building.

The system included a need for over 6500 feet of 10-inch diameter, 16-gauge stainless steel pipe. This piping would be used for venting the laboratory exhaust. When the cost estimation department at Terpend prepared the original bid, they had planned to fabricate this pipe at their Midwest facility.

A REQUEST FOR COST REDUCTION

As the project got underway, the VP of Operations asked Steve Rothel “if it would be possible to provide the stainless steel pipe at a lower cost than the original estimate.” Steve knew, of course, that any reduction in cost must not come at a sacrifice of quality. Because of toxins that would be present in the laboratory exhaust, it was critical that his system be absolutely leak proof. Every pipe run would be individually tested to insure integrity. If leaks were uncovered in the welds, it would require a time consuming effort to reweld the joints on-site.

Steve realized that there were two approaches to providing the pipe. Terpend could proceed as planned and fabricate the pipe in-house, using the lowest-cost, acceptable quality steel available on the market. The second possibility would be to find a supplier who could provide the pipe already formed at a better cost.

THE PURCHASE OPTION

Steve first explored the purchase option. He did a thorough search of the market, and found that most suppliers were asking from 23 to 28 dollars per linear foot (delivered) for 10-inch-diameter, 16-gauge stainless steel pipe. He was pleasantly surprised, however, to find a supplier who would provide the pipe for $18.10 per linear foot. These suppliers provided the pipe in 20-foot sections and guaranteed the pipe to be sound (no leaks). In addition, their pipe was “perfectly” true (round), a trait that Terpend’s current equipment could not always provide. This feature would reduce the time needed to make connections between sections of pipe and reduce the likelihood of bad weld joints.

Although this option sounded very attractive, Steve, a veteran in the purchasing area with 14 years of experience, knew he would have to subject his options to a thorough analysis to ensure a wise decision.

THE MAKE OPTION

Steve had access to the data necessary for manufacturing cost estimating. He knew that the process of making pipe required two steps. First, a flat sheet of steel is formed into a cylinder through the process of “rolling.” Then the seam is joined in a welding process. For a 10-inch-diameter pipe of 16-gauge steel, it takes about six minutes per piece to roll, including loading and unloading the part. The equipment Terpend had available for this process could roll lengths up to eight feet. The welding process was estimated to take ten minutes for an eight-foot section. The figure the company used for cost estimating purposes for hourly labor rate was $32.60 per hour. An overhead charge of 40 percent was added to the variable costs.

Stainless steel sheets were available in 36-inch, 48-inch, and 60-inch widths at any length up to 10 feet, with the best price being $1.80 per pound. A square foot of 16-gauge steel weighs two and one-half pounds. The welding process required welding wire and welding gas. Welding wire cost around $5.20 per pound and .03 pounds were needed per foot of weld. Welding gas cost around 25 cents per eight-foot seam.

Many of the lengths of pipe needed in the project were longer than eight feet. Thus, Steve thought it necessary to include the cost of an extra joint (which, for example, would make two eight-foot lengths into one sixteen-foot length) in the “make in-house” alternative. Such a joint required welding around the diameter of the pipe, a process that, with setup, would take around 18 minutes per joint.

THE DECISION?

Steve wondered which option would be best. Should Steve recommend purchasing the pipe or making it?

General Instructions

• Write a 2-paged maximum, double-spaced, 12-point font outlining your recommendation.

All computations should be included in the appendix, as well as assumptions that you make.

• Bullet form responses are acceptable as long as your thoughts are complete.

When creating think about:

1. Computational logic:

• Have you made your assumptions explicit?

• Are your assumptions necessary to provide a numerical solution to the questions asked?

• Are your assumptions practical and feasible?

• Are your numerical answers consistent with the assumptions that you have made?

2. Norms of standard business writing:

• Is the memorandum written in a standard memorandum format?

• Is there excessive non-business, colloquial, or slang usage?

• Are the tables and/or graphs useful and properly referenced?

3. Comprehensiveness of Critical Thinking:

• Does the recommendation demonstrate an understanding of the implications across different decisions within operations and supply management?

• Does the recommendation demonstrate an understanding of the implications across functional areas or organizations? 

testimonials icon
1-2 pages Use the library and other Internet resources to research Microsoft Access, Oracle, and MySQL. Briefly describe each databa...
testimonials icon
FIN 534 Week 6 Chapter 10Which of the following statements is CORRECT?a.The NPV profile graph for a normal project...
testimonials icon
Develop a leadership guide for a group of junior nurse managers participating in a leadership class. In order to develop leadership and management...
testimonials icon
to support your research topic, choose 2 peer-reviewed articles in which previous research has been completed on your exact topic or areas closely...
testimonials icon
Operation management system relates to the concept of how an organization is able to offer their goods and services with satisfying the customer...
testimonials icon
/*! elementor - v3.6.5 - 27-04-2022 */ .elementor-heading-title{padding:0;margin:0;line-height:1}.elementor-widget-heading .elementor-heading...
testimonials icon
 In this assignment, you will combine the previous four (4) assignments into a proposal that you could present to the executive leadership...
testimonials icon
ENG 221 Week 1; Individual Assignment; Workplace Communication  Comparison...
testimonials icon
@Harrymso,No, I would not let Jimmy or Bill and Hillary, baby set my grandchildren. Why? you a...
testimonials icon
Emerson Electric common stock selling for $36.75, with a par value of $5. The stock recently paid a $1.32 dividend and the firm’s ear...
testimonials icon
InstructionsAssignment #1: Quantitative AnalysisFor this assignment, students should choose data...
testimonials icon
 The university reassessed its needs for the design and determined it will no longer require all students to take five classes. ...

Other samples, services and questions:

Calculate Price

When you use PaperHelp, you save one valuable — TIME

You can spend it for more important things than paper writing.

Approx. price
$65
Order a paper. Study better. Sleep tight. Calculate Price!
Created with Sketch.
Calculate Price
Approx. price
$65