Even complicated and confusing topics will be easily developed and covered if you request our help writing an essay. Place an order today!

MUST be original work. It will be verified.

Read the following and and answer should Steve recommend purchasing the pipe or making it?
Write a 2-paged maximum, double-spaced, 12-point font outlining your recommendation.


Terpend Corporation

Steve Rothel was purchasing manager for the mid-west division of the Terpend Corporation. Shortly before his company was to install an exhaust system in a new construction project, Steve was asked to compare fabricating the pipe with purchasing the pipe from an outside source.

Terpend Corporation, a mechanical and sheet metal contract, was founded over 50 years ago. Although it had a number of branches in North America, the majority of its metal fabrication work was performed in its Midwest facility. The company mission stressed quality workmanship, competitive pricing, and timely performance.

 

A LABORATORY EXHAUST SYSTEM

Terpend recently was awarded the bid to provide the HVAC system in a corporate headquarters building that housed a research laboratory. This was a complex project with many nonstandard features due to the specialized use of the building.

The system included a need for over 6500 feet of 10-inch diameter, 16-gauge stainless steel pipe. This piping would be used for venting the laboratory exhaust. When the cost estimation department at Terpend prepared the original bid, they had planned to fabricate this pipe at their Midwest facility.

A REQUEST FOR COST REDUCTION

As the project got underway, the VP of Operations asked Steve Rothel “if it would be possible to provide the stainless steel pipe at a lower cost than the original estimate.” Steve knew, of course, that any reduction in cost must not come at a sacrifice of quality. Because of toxins that would be present in the laboratory exhaust, it was critical that his system be absolutely leak proof. Every pipe run would be individually tested to insure integrity. If leaks were uncovered in the welds, it would require a time consuming effort to reweld the joints on-site.

Steve realized that there were two approaches to providing the pipe. Terpend could proceed as planned and fabricate the pipe in-house, using the lowest-cost, acceptable quality steel available on the market. The second possibility would be to find a supplier who could provide the pipe already formed at a better cost.

THE PURCHASE OPTION

Steve first explored the purchase option. He did a thorough search of the market, and found that most suppliers were asking from 23 to 28 dollars per linear foot (delivered) for 10-inch-diameter, 16-gauge stainless steel pipe. He was pleasantly surprised, however, to find a supplier who would provide the pipe for $18.10 per linear foot. These suppliers provided the pipe in 20-foot sections and guaranteed the pipe to be sound (no leaks). In addition, their pipe was “perfectly” true (round), a trait that Terpend’s current equipment could not always provide. This feature would reduce the time needed to make connections between sections of pipe and reduce the likelihood of bad weld joints.

Although this option sounded very attractive, Steve, a veteran in the purchasing area with 14 years of experience, knew he would have to subject his options to a thorough analysis to ensure a wise decision.

THE MAKE OPTION

Steve had access to the data necessary for manufacturing cost estimating. He knew that the process of making pipe required two steps. First, a flat sheet of steel is formed into a cylinder through the process of “rolling.” Then the seam is joined in a welding process. For a 10-inch-diameter pipe of 16-gauge steel, it takes about six minutes per piece to roll, including loading and unloading the part. The equipment Terpend had available for this process could roll lengths up to eight feet. The welding process was estimated to take ten minutes for an eight-foot section. The figure the company used for cost estimating purposes for hourly labor rate was $32.60 per hour. An overhead charge of 40 percent was added to the variable costs.

Stainless steel sheets were available in 36-inch, 48-inch, and 60-inch widths at any length up to 10 feet, with the best price being $1.80 per pound. A square foot of 16-gauge steel weighs two and one-half pounds. The welding process required welding wire and welding gas. Welding wire cost around $5.20 per pound and .03 pounds were needed per foot of weld. Welding gas cost around 25 cents per eight-foot seam.

Many of the lengths of pipe needed in the project were longer than eight feet. Thus, Steve thought it necessary to include the cost of an extra joint (which, for example, would make two eight-foot lengths into one sixteen-foot length) in the “make in-house” alternative. Such a joint required welding around the diameter of the pipe, a process that, with setup, would take around 18 minutes per joint.

THE DECISION?

Steve wondered which option would be best. Should Steve recommend purchasing the pipe or making it?

General Instructions

• Write a 2-paged maximum, double-spaced, 12-point font outlining your recommendation.

All computations should be included in the appendix, as well as assumptions that you make.

• Bullet form responses are acceptable as long as your thoughts are complete.

When creating think about:

1. Computational logic:

• Have you made your assumptions explicit?

• Are your assumptions necessary to provide a numerical solution to the questions asked?

• Are your assumptions practical and feasible?

• Are your numerical answers consistent with the assumptions that you have made?

2. Norms of standard business writing:

• Is the memorandum written in a standard memorandum format?

• Is there excessive non-business, colloquial, or slang usage?

• Are the tables and/or graphs useful and properly referenced?

3. Comprehensiveness of Critical Thinking:

• Does the recommendation demonstrate an understanding of the implications across different decisions within operations and supply management?

• Does the recommendation demonstrate an understanding of the implications across functional areas or organizations?

testimonials icon
5 pages due tomorrow...
testimonials icon
dq 1 Compare and contrast large-scale change techniques with the traditional guiding coalition approach. Wh...
testimonials icon
/*! elementor - v3.6.5 - 27-04-2022 */ .elementor-heading-title{padding:0;margin:0;line-height:1}.elementor-widget-heading .elementor-heading...
testimonials icon
Field: Human Resource Management Report Issue Create or revise a Strategic Plan and Forecast o...
testimonials icon
1. Find the equation of the regression line for the given data. What is the predicted value of Y when X = -2? What is the predicted value of Y...
testimonials icon
I want powerpoint that has 5-6 slides about any topic of astronomy, and it should include pictures , usefull information and sources. I...
testimonials icon
the class is music class. We required to write about one of the composers we have studied until now. I want you to write about Wolfgang Amadeus M...
testimonials icon
please thoughtfully complete all of problems 1-5.  I look forward to reading your insights and seeing your diagrams.  It works best to do...
testimonials icon
Wally, business owner of Windy City Watches is located in downtown Chicago, IL. Business is booming and Wally needs to buy a larg...
testimonials icon
The purpose of this discussion is to help you understand the growing concerns of consumerism and how the concept of consumerism is applied to varie...
testimonials icon
a separate and distinct APA level 2 (left margin aligned, boldface, uppercase and lowercase) heading titled “Top...
testimonials icon
 Imagine that you are running for a state office (e.g., governor, senator, or representative) and you have to prepare a position paper for a debat...

Other samples, services and questions:

Calculate Price

When you use PaperHelp, you save one valuable — TIME

You can spend it for more important things than paper writing.

Approx. price
$65
Order a paper. Study better. Sleep tight. Calculate Price!
Created with Sketch.
Calculate Price
Approx. price
$65