Even complicated and confusing topics will be easily developed and covered if you request our help writing an essay. Place an order today!

As the production manager, you need to minimize both ordering and inventory costs. You need to provide a recommendation of the optimal order quantity of raw materials to your plant manager. Your objective is to determine the economic order quantity (EOQ). If the annual demand for Ultamyacin at Smitheford is 400,000 units, then the annual carrying cost rate is 15% of the cost of the unit. The product costs $48/unit to purchase, and the product ordering cost is $28.00.

In your report, discuss information based on the following questions:

  • What is the basic EOQ?
  • What is the TC (total cost) at the EOQ?
  • How much would the TC increase if the order quantity must be 1,000 units?
  • How is JIT (just-in-time) ordering methodology different from EOQ methodology?

Show all your calculations.

750-1000 words APA

testimonials icon
source for both assignmentsCrashCourse. (2012, October 11). World War II: Crash course world history #38 [Video file]. Retrieved fromhttps:/...
testimonials icon
ActivityABCDEFGHDescriptionImmediate PredecessorsBuild internal componentsNONEModify roof and floorNONEConstruct collection stackAPour concrete and i...
testimonials icon
Agency facts: The Office of Personnel Management provides human resources support to agencies of the United States federa...
testimonials icon
I need help with Geology and i need it from expert ...
testimonials icon
/*! elementor - v3.6.5 - 27-04-2022 */ .elementor-heading-title{padding:0;margin:0;line-height:1}.elementor-widget-heading .elementor-heading...
testimonials icon
Interpersonal Aspects of Data Gathering A. In regards to Interpersonal Aspects of Data Gathering, what challenge...
testimonials icon
Order Grade A+ Academic Papers Instantly!...
testimonials icon
data data...
testimonials icon
Discussed ...
testimonials icon
BC14. Topic 220 requires an entity to report income tax expense or benefit for each component of other comprehensive income. The Exposure Drafts pr...
testimonials icon
Description:For this activity you will be required to use the equations given in lecture for the frequency of the different...

Other samples, services and questions:

Calculate Price

When you use PaperHelp, you save one valuable — TIME

You can spend it for more important things than paper writing.

Approx. price
$65
Order a paper. Study better. Sleep tight. Calculate Price!
Created with Sketch.
Calculate Price
Approx. price
$65